کد نوحه

کد مداحی

سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هر که پوشش شرم گزیند کس عیب او نبیند . [نهج البلاغه]

آیا قضیه سقط حضرت محسن علیه السلام در منابع اهل سنت وجود دارد ؟

 

 

بله ، قضیه سقط حضرت محسن علیه السلام در منابع و مصادر اهل سنت وجود دارد که در اینجا ذیلا به آن میپردازیم :

 

شهرستانی در الملل و النحل جلد 1 صفحه 7 مینویسد :

إن عمر ضرب بطن فاطمة یوم البیعة حتى ألقت الجنین من بطنها .

 

به تحقیق عمر در روز بیعت چنان ضربه ای به شکم فاطمه زد که بچه ای که در شکم او بود سقط شد .

 

مسعودی در اثبات الوصیه صفحه 145مینویسد :

فوجهوا إلى منزله فهجموا علیه ، وأحرقوا بابه ، واستخرجوه منه کرها ، وضغطوا سیدة النساء بالباب ، حتى أسقطت محسنا .

 

پس بر منزل امیر المومنین علی علیه السلام شتاب بردند (شتافتند) و درب خانه اش (حضرت علی علیه السلام) را به آتش کشیدند و به زور اورا خارج کردند و با درب به سیده نساء العالمین زدند تا آن جائی که محسن سقط گردید .

 

ذهبی در میزان الاعتدال جلد 1 صفحه 139 می نویسد :

 

إن عمر رفس فاطمة حتى أسقطت بمحسن.

 

به تحقیق عمر چنان ضربه ای به (شکم) فاطمه زد تا جائی که محسن (فرزندی که در شکمش بود) سقط گردید .

 

نکته : البته جناب ذهبی نویسنده میزان الاعتدال راوی این حدیث را رافضی و غیر ثقه میداند ( یعنی از دین خارج شده و غیر قابل اطمینان ) ولی با این حال کلام ذهبی باطل است به جهت این که اگر فرض کنیم بطلان این حدیث از طرف ذهبی صحیح شمرده شود دیگر کتب اهل سنت این کلام ذهبی مبنی بر رافضی و غیر ثقه بودن راوی را نگفته اند خود این عدم تصریح توسط دیگران در این مورد نشان دهنده ی این است که قبول دارند و کلام ذهبی در نتیجه باطل میباشد .

 

ابن حجر عسقلانی در لسان المیزان جلد 1 صفحه 268 می نویسد :

 

أن عمر رفس فاطمة حتى أسقطت بمحسن .

به تحقیق عمر چنان ضربه ای به (شکم) فاطمه زد تا جائی که محسن (فرزندی که در شکمش بود) سقط گردید .

 

ابن عطیه در مؤتمر علمای بغداد ص63 ]به نقل از الهجوم علی بیت فاطمه صفحه 189 [می نویسد :

وأحرق الباب بالنار، ولما جاءت فاطمة خلف الباب لترد عمر وحزبه عَصَر عمر فاطمة بین الحائط والباب عصرة شدیدة قاسیة حتى أسقطت جنینها ونبت بسمار الباب فی صدرها وصاحت فاطمة: أبتاه یارسول الله انظر ماذا لقینا بعدک من ابن الخطاب وابن أبی قحافة! فالتفت عمر إلى مَن حوله وقال: إضربوا فاطمة، فانهالت السیاط على حبیبة رسول الله وبضعته حتى أدموا جسمها .

 

و (عمر) خانه را به آتش کشید ، و فاطمه سلام الله علیها به پشت درب آمد تا عمر را رد کند (یعنی از کارش که قصد هجوم به داخل خانه بود منصرف کند) عمر با ناراحتی فاطمه سلام الله علیها را بین دیوار و درب به شدت (کتک) زد به طوری که جنین در فاطمه ( در شکم فاطمه ) سقط گردید و میخ درب برسینه ی ( یا پهلو ) فاطمه فرورفت . در این هنگام فاطمه به شدت و با صدایی بلند صدا زد : ای پدر ! ای رسول خدا ! ببین بعد از تو پسر ابی قحافه ( ابوبکر ) و پسر خطاب ( عمر ) بر ما چه کردند ؟

عمر تا این سخن را شنید به کسانی که پیش آن ( در کنار آن ) بودند گفت : فاطمه را بزنید ، پس تازیانه بر حبیبه رسول خدا و پاره ی تن رسول خدا فرود آمد تا جائی که خون از جسم او ( حضرت زهرا سلام الله علیها ) جاری شد .

 

دیگر منابع اهل سنت که این قضیه را بیان نموده اند بدین شرح میباشند :

صفدی شافعی در الوافی بالوفیات جلد 6 صفحه 15 می نویسد :

ان عمر ضرب بطن فَاطِمَة یَوْم لبیعة حَتَّى أَلْقَت المحسن .

 

شهرستانی در الملل و النحل جلد 1 صفحه 57 می نویسد :

إن عمر ضرب بطن فاطمة یوم البیعة حتى ألقت الجنین من بطنها .

 

شهرستانی الملل و النحل جلد 1 صفحه 52 می نویسد :

إن عمر ضرب بطن فاطمة یوم البیعة حتى ألقت الجنین من بطنها .

 

ذهبی در سیر اعلام انبلاء جلد 15 صفحه 578 می نویسد :

أن عمر رفس فاطمة حتى أسقطت محسنا.

 

ابن حجر عسقلانی در لسان المیزان جلد 1 صفحه111 می نویسد :

أن عمر رفس فاطمة حتى أسقطت بمحسن .

 

ابن حجر عسقلانی در لسان المیزان جلد 1 صفحه 610 می نویسد :

أن عمر رفس فاطمة حتى أسقطت بمحسن .

 

جوینی در فرائد السمطین جلد 2 صفحه 35 می نویسد :

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پس از پیشگوئی هایی بعد از رحلتشان در مورد آزار و اذیت حضرت زهرا سلام الله علیها و سقط حضرت محسن علیه السلام و دیگر مسائلی که اتفاق می افتد ضمن بیان این که حضرت زهرا پاره تن من است و نور چشم من است و…. به اینجا میرسند که میفرمایند :

بعدی کأنی بها و قد دخل الذل بیتها و انتهکت حرمتها و غصب حقها ومنعت ارثها و کسر جنبها و اسقط جنینها و هی تنادی یا محمداه فلا تجاب و تستغیث فلا تغاث باز حضرت ادامه داده و میگویند : اللهم العن من ظلمها و عاقب من غصبها و ذلل من اذلها و خلد نارک من ضرب جنبها حتی القت ولدها فتقول الملائکه عند ذلک آمین .

 

بعد از من مانند من است ( منظور حضرت زهرا مانند پیامبر صلی الله علیه و آله میباشد ) بدرستی که ذلت در بیت آن داخل میشود و هتک حرمت میشود ( یعنی حرمتش شکسته میشود ) و حقش غصب میشود و از ارثش منع میشود و پلویش شکسته میشود و فرزندش سقط میشود و او فریاد میزند یا محمدا ولی جوابی نمیشنود و کمک میطلبد ولی کسی کمک نمیکند … خدایا لعن کن بر ظالمین بر او و عقاب کن آنانی که حقش را غصب کردند و خوار کن آنکه اورا خوار کند و جاودان بدار او(حمله کننده به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها ) را در آتش به خاطر ضربتی که به پهلویش زد تا آنجائی که فرزندش سقط گردید در این هنگام همه ی ملائکه آمین گفتند .

 

از این کلام پیامبر به خوبی وقایع بعد از رحلت ( شهادت ) ایشان فهمیده میشود که اعم از : غصب خلافت ، هتک حرمت نسبت به وجود مقدس آن حضرت زهرا سلام الله علیها ، منع حضرتش از ارث ، شکستن پهلویش و از همه مهم تر سقط فرزندشان .

برچسب : , , ,